V porovnaní s „rómskymi“ osadami, záhradkári sú oveľa viac chránení. Parlament dokonca záhradkárom schválil samostatný zákon č. 64/1997 Z. z., ktorým boli vlastníci pozemkov obmedzení na vlastníckych právach a bol im prikázaný nájomný vzťah so záhradkármi. Vlastníci pozemkov teda povinne, bez toho aby s tým vyslovovali súhlas, musia trpieť záhradkárov na svojich pozemkoch. Ide de facto o vyvlastnenie a diskrimináciu, keď sa jedna skupina spoločnosti (vlastníci pozemkov) obmedzujú na úkor inej skupiny spoločnosti (záhradkárov). Vlastníci pozemkov síce majú dostavať od záhradkárov nájomné, ale v skutočnosti sa tak nedeje, nakoľko by to bolo komplikované a málokde sa nájde podnikavec, ktorý by to od záhradkárov hromadne vymáhal (aj keď by to mohol byť celkom dobrý biznis...). Takýto zákon je v rozpore s ústavou, jednak pre spomínanú diskrimináciu a potom aj pre chýbajúci „verejný záujem“ na takomto obmedzovaní vlastníckych práv.
Rozdiel je aj v účele využívania pozemkov. Kým v „rómskych“ osadách stoja na pozemkoch obydlia, záhradkári využívajú pozemky na rekreačné účely. Tu by sa samozrejme mohlo zdať, že práve ľudské obydlie si zaslúži väčšiu ochranu, ale v skutočnosti štát viac chráni rekreantov - záhradkárov. Ohľadom rómskych osád neexistuje žiadny zákon, ktorý by obmedzoval vlastnícke práva majiteľov pozemkov. Štát sa teda rozhodol, že namiesto ľudských obydlí bude legalizovať rekreačné zariadenia.
V oboch prípadoch zlyháva štát. V jednom prípade si nevie rady s jednou sociálnou skupinou (nevie zabezpečiť efektívnu ochranu vlastníkov) a v druhom prípade bez okolkov diskriminuje a obmedzuje vlastníkov v prospech záhradkárov, dokonca vo forme zákona.
A teraz hádanka na záver: Ktorá z týchto dvoch sociálnych skupín je bohatšia?
Komentáre
Článok diletanta
???